Wycieczka - NEWAG S.A. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Angelika Łastowska   
wtorek, 01 kwietnia 2014 22:32

Firma NEWAG to jedna z naj­więk­szych i naj­star­szych firm kole­jo­wych w Pol­sce, wio­dąca w pro­duk­cji, moder­ni­za­cji i napra­wie taboru kole­jo­wego. Rozwój firmy przyciągnął zainteresowanie naszego Koła, dlatego chcieliśmy dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Dzięki niezwykle sprawnemu kontaktowi z przedstawicielami firmy i ich chęci do przyjęcia naszego Koła, w czwartek 14 marca mieliśmy okazję przekroczyć bramy sądeckiego NEWAG’u.
Na miejscu przywitał nas pan Paweł Biel – Zastępca Kierownika Zespołu Konstrukcyjnego.  To właśnie pan Paweł zaproponował nam niezwykle ciekawą wycieczkę po zakątkach zakładu.   W jej czasie poznaliśmy pracowników firmy, którzy bardzo chętnie podzieli się z nami swoją wiedzą na temat struktury organizacyjnej firmy, procesów, logistyki.

Na początku mieliśmy okazję zobaczyć metodę składowania części potrzebnych do produkcji a także poznać zasadę jej działania. Metoda Kanban - opiera się na poszczególnych kartach wyrobów. Jej głównym celem jest  aby każda komórka organizacyjna produkowała dokładnie tyle, ile w danej chwili jest potrzebne. W przypadku firmy NEWAG, pewien zapas materiału znajduję się w specjalnych pojemnikach na stanowisku roboczym. System trzymania potrzebnych materiałów w specjalnych pojemniczkach  wskazuje kiedy powinno nastąpić uzupełnienie potrzebnych części, a więc metoda ta jest bardzo korzystna. Następnie na własne oczy zobaczyliśmy kolejne etapy powstawania wagonów metra, a także dowiedzieliśmy się  o metodach sprawdzania wagonów oraz o sposobach postępowania z nimi. Mieliśmy szansę przyjrzeć się produkcji naprawdę z bliska a także uzyskać szereg odpowiedzi na nurtujące nas pytania.
Nie ominęła nas również atrakcja taka jak widok wagonu,  już ustawionego na środku transportu czy wizyta w magazynie. Mimo, iż nie należy on do największych, to z chęcią posłuchaliśmy o zasadach jego obsługiwania oraz o zachodzących w nim procesach. Dowiedzieliśmy się również o zmianach, które są planowane w magazynie oraz zobaczyliśmy obecną formę składowania towarów.
Nasz przewodnik z chęcią odpowiadał na wszystkie nasze pytania, co pozwoliło pogłębić naszą widzę, a także poznać interesujące ciekawostki.
Po praktycznej części zwiedzania, zostaliśmy zabrani na prezentację, przygotowaną przez Panią Annę  Ziółko – z-ce Dyrektora Personalnego ds. Rekrutacji. Prezentacja, choć krótka dostarczyła nam kolejnej porcji informacji. Co więcej, dowiedzieliśmy się również o możliwych praktykach i stażach, podczas których mielibyśmy okazję naprawdę dobrze poznać firmę.
NEWAG jest firmą, z którą wiele z nas może poważnie związać swoją przyszłą karierą.

 

Poprawiony: środa, 02 kwietnia 2014 20:28